Усні слухання у "справі щодо Донбасу" 25.01.2022

News

ЄСПЛ 26 січня проведе слухання у справах України та Нідерландів проти РФ, зокрема у справі про МН17

Йдеться про дві заяви України проти РФ (скарга №8019/16 про твердження України щодо порушення Європейської конвенції про права людини з боку РФ внаслідок конфлікту на сході України та скарга №43800/14 про ймовірне викрадення трьох груп дітей на сході України, обидві подано у 2014 році), а також заяву Нідерландів проти РФ (№28525/20, подано 10 липня 2020 року) щодо збитого в 2014 році авіалайнера Malaysia Airlines, рейс MH17, в небі над сходом України.

"Уряд Нідерландів стверджує, що російський уряд несе відповідальність за смерть (298 осіб, зокрема 196 громадян Нідерландів - ІФ), не провів їх розслідування в порушення... Конвенції", - йдеться у пресрелізі ЄСПЛ.

У суді зазначають, що у середу відбудеться слухання, спочатку призначене на 24 листопада 2021 року, але відкладене до 26 січня 2022 року.

Водночас в ЄСПЛ зазначають, що, крім об'єднаної справи, наразі на розгляді суду перебувають чотири інших міждержавних заяви та понад 8,5 тис. індивідуальних скарг щодо подій у Криму, на сході України та в Азовському морі. "Серед окремих заяв - справи "Ейлі та інші проти Росії" (№25714/16), "Енглайн та інші проти Росії" (№56328/18), "Іоппа проти України і три інших заяви" (№73776/14), подані родичами людей, які загинули в катастрофі MH17", - повідомляється в пресрелізі ЄСПЛ.

Міністр юстиції Денис Малюська в інтерв'ю "Українській правді" висловив упевненість у тому, що Україна виграє цей суд, а також розповів про численні передані до ЄСПЛ докази дій російської сторони.

"Ми наводимо докази, що збройні сили РФ перетинали неконтрольовану частину кордону з Україною. Це докази тортур... Це допити російських військових, полонених на окупованій території. Тобто це великий масив доказів, що підтверджує, що не "їх там немає", а вони там були і вони контролювали й контролюють процес досі", - розповів він.

Глава відомства також розповів, що українська сторона надає суду інформацію, "де, коли і протягом якого часу був "ефективний контроль" (термін ЄСПЛ – ІФ) РФ над окупованими територіями" та доводить, що вже у квітні 2014 року на Донбасі були повністю контрольовані РФ території.

"Ми доводимо факти порушень прав людини, за які відповідальна РФ. Далі доводимо, що такі порушення мали системний характер, за термінологією ЄСПЛ, це називається "адміністративна практика", що це були порушення, не поодинокі факти. Далі ми доводимо, що не було юридичних способів захисту… Весь цей набір фактів ми доводимо та обґрунтовуємо, що це тривало з квітня 2014 року і продовжується досі”, - розповів міністр.

За його словами, перше рішення щодо прийнятності скарги України очікується через 2-2,5 роки і "це буде проміжна перемога". "Далі підуть роки слухання справи по суті з поданням нових пояснень, нових матеріалів, можливо, з новими доказами – це роки та роки судового процесу. Тут ми теж, по суті, піонери, бо справа – мегаскладна, мегаважлива і для ЄСПЛ, і для всієї системи безпеки у Європі", - розповів Малюська.

Оригінал статті доступний за посиланням.