ЄСПЛ визнав, що Росія контролювала Крим до "референдуму" 19.01.2021
News
Суд встановив, що було достатньо доказів того, що Росія здійснювала ефективний контроль над Кримом у період суперечок між сторонами, а саме з 27 лютого по 18 березня 2014 року", ‒ йдеться у рішенні суду, опублікованому 14 січня.
Окрім того, суд визнав, що є достатньо доказів щодо того, що на території окупованого півострова Росія:
- переслідувала й залякувала релігійних лідерів, які не належать до російської православної церкви, конфіскувала релігійне майно;
- поширювала на територію Криму російське законодавство, через що з 27 лютого 2014 року суди в Криму не можна вважати "законними";
- автоматично запровадила російське громадянство та влаштовувала рейди на приватні помешкання;
- обмежила свободу мирних зібрань;
- придушувала роботу неросійських медіа;
- обмежила свободу пересування між півостровом та материковою Україною;
- дискримінувала кримських татар за національною ознакою;
- придушувала використання української мови та влаштувала приниження україномовних дітей у школах.
"ЄСПЛ підтвердив, що РФ мала ефективний контроль над Кримом ще з лютого 2014 року, а не з часу так званого "референдуму" ‒ гарний юридичний факт, підтверджений судовим рішенням", ‒ зазначив Малюська.
Також, згідно з позовом України, Росія почала порушення прав людини на анексованій території. Зокрема, суд має визнати, що РФ порушує:
- право на життя;
- заборону катування;
- право на свободу та особисту недоторканість;
- право на справедливий суд;
- право на повагу до приватного і сімейного життя;
- свободу думки, совісті і релігії.
Водночас ЄСПЛ у рішенні зазначив, що наразі не розглядатиме питання законності референдуму у Криму, оскільки це неважливо для цієї справи.
Що означає рішення ЄСПЛ для України
"Це перемога України. Це важливий крок на шляху до притягнення Росії до юридичної відповідальності за агресію проти України. І з кожним кроком ціна цієї відповідальності зростатиме", - прокоментував під час брифінгу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Він також зазначив, що наразі Україна судиться з РФ також в суді ООН та Міжнародному морському трибуналі.
"Перша проміжна перемога у серії справ України проти Росії у Європейському суді з прав людини, ‒ зазначив у свою чергу міністр юстиції Денис Малюська у Facebook.
За його словами міністра юстиції, рішення суду мають три важливі аспекти для України. Перший - юридичний, оскільки судові вироки передбачають юридичні наслідки для топ-чиновників країни-агресора. Другий - комунікаційний, в якому Рада Європи разом з Україною дає зрозуміти, що анексія Криму залишається на порядку денному. І третій - рішення ЄСПЛ допомагає протидіяти гібридній війні та риториці Росії про "мирне" та "правомірне" "приєднання" півострову.
Що відомо
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення на користь уряду України у справі за позовом щодо незаконності зупинення видатків з державного бюджету на соціальні виплати на окупованих територіях.